biuro@uprawnieniaspawacza.pl
tel. 797 909 858

Oferty
pracy

Banner

Kurs cięcia

Ręczny przecinacz termiczny – kurs cięcia tlenowego lub plazmowego

Krótki opis:

Szkolenie ma na celu zapoznanie kursanta z procesem cięcia termicznego, zakresem jego stosowania oraz warunkami technologicznymi i bezpieczeństwem pracy przy cięciu.



Typ certyfikatu Cena
Kurs cięcia gazowego 600 zł
Kurs cięcia plazmowego 600 zł
Kurs cięcia gazowego i plazmowego 1000 zł

Zgodnie z obowiązującymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych oraz przepisami w zakresie kwalifikacji zawodowych kandydaci powinni:

  • posiadać pełnoletność (ukończone 18 lat),
  • mieć ukończoną przynajmniej szkołę podstawową,
  • mieć pełną zdolność do wykonywania pracy spawacza (zapewniamy badania lekarskie),
  • posiadać odzież roboczą (bluza z długim rękawem, spodnie)
  • posiadać obuwie robocze (buty przemysłowe ze stalową nakładką).

Jak zapisać się na kurs?

Zgłoszenie uczestnictwa w szkoleniach otwartych dokonuje się przez wypełnienie formularza zgłoszenia on-line dostępnego na stronie Krajowego Centrum Kształcenia, mailowo albo telefonicznie.

Ile godzin trwa szkolenie?

Kurs ręcznego cięcia tlenowego trwa 19 godzin, a plazmowego 16 godzin.

Kiedy należy zapłacić?

Płatność powinna być uiszczona najpóźniej dzień przed rozpoczęciem szkolenia na podstawie faktury przesłanej drogą mailową.

Jak przebiega kurs?

Kurs ręcznego cięcia tlenowego trwa 19 godzin, a plazmowego 16 godzin. Zawiera się w tym część teoretyczna i praktyczna niezbędna do otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu oraz do należytego przygotowania się do wykonywania zawodu.

Kiedy wydawane są dokumenty?

Po ukończeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).

Co zapewniamy w cenie kursu?

Dostęp do nowoczesnych stanowisk szkoleniowych, wsparcie merytoryczne najlepszych fachowców w branży, elastyczność dotyczącą harmonogramu szkolenia, zaświadczenie o odbytym szkoleniu wg. wytycznych Polskiego Instytutu Spawalnictwa.

Czy w cenie kursu zapewniony jest nocleg i wyżywienie?

Niestety nie, niemniej jednak posiadamy zniżki w okolicznych hostelach, hotelach i apartamentach a także zniżkę w pobliskich jadłodajniach.

W celu otrzymania zniżki zapraszamy do kontaktu.

Program kursu cięcia tlenowego:

  1. Zagadnienia bhp przy cięciu tlenowym.
  2. Zasada procesu cięcia tlenowego.
  3. Budowa i zasada działania urządzeń do cięcia tlenowego.
  4. Gazy stosowane przy cięciu tlenowym.
  5. Ogólne warunki technologiczne do cięcia tlenowego.
  6. Technika ręcznego cięcia tlenowego.
  7. Ocena jakości powierzchni po cięciu tlenowym.
  8. Zajęcia praktyczne.

Program kursu cięcia plazmowego:

  1. Zagadnienia bhp przy cięciu plazmowym.
  2. Zasada procesu cięcia plazmowego.
  3. Budowa i zasada działania urządzeń do cięcia plazmowego.
  4. Gazy stosowane przy cięciu plazmowym.
  5. Ogólne warunki technologiczne do cięcia plazmowego.
  6. Technika ręcznego cięcia plazmowego.
  7. Ocena jakości powierzchni po cięciu plazmowym.
  8. Zajęcia praktyczne

Proces cięcia gazowego polega doprowadzeniu materiału do tzw. temperatury zapłonu, a następnie spaleniu i wydmuchaniu płynnych tlenków metalu za pomocą strumienia tlenowego pod dużym ciśnieniem. Metoda jest skuteczna dzięki konstrukcji stosowanego tu palnika, który wydmuchuje tlen, wcześniej mieszając go w odpowiedniej proporcji z gazem palnym. Jako gaz palny, służący do podgrzania, stosuje się zwykle acetylen, bądź propan-butan. Cięcie acetylenowo-tlenowe pozwala na szybkie osiągnięcie bardzo wysokiej temperatury, jednak bardzo często ze względu na oszczędność i brak potrzeby bardzo szybkiego nagrzewania (np. przy cięciu zautomatyzowanym), ekonomiczniejsze jest cięcie propanowo-tlenowe.

Cechy użytkowe metody cięcia gazowego

Zalety:

  • bardzo duży zakres grubości cięcia
  • dobra jakość cięcia grubszych materiałów
  • prostopadłe krawędzie cięcia
  • możliwość zautomatyzowania
  • możliwość cięcia pod różnym kątem

Wady:

  • duża strefa wpływu ciepła
  • brak możliwości cięcia stali wysokostopowych i o wysokiej zawartości węgla
  • wydłużony czas przebicia przez materiał
  • mała prędkość cięcia
  • Zastosowanie metody cięcia gazowego

Cięcie gazowe znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba cięcia grubszych materiałów wykonanych ze zwykłej stali. Ze względu na niskie koszty sprzętu oraz eksploatacyjne, a zarazem duże możliwości, zakres stosowania tej metody jest bardzo szeroki i swoim zasięgiem obejmuje zarówno prace przydomowe, warsztaty jak i duże przedsiębiorstwa.

W konwencjonalnym systemie plazmowym (ze stykowym zajarzeniem łuku elektrycznego) dysza i elektroda stykają się, gdy przez palnik nie przepływa gaz. Wciśnięcie spustu palnika powoduje, że źródło podaje na palnik prąd o niskim natężeniu (kilka amper), który następnie wraca do źródła poprzez przewód łuku pilota.

Równocześnie podawany zaczyna być gaz pod dużym ciśnieniem, który powoduje odsunięcie elektrody od dyszy, a tym samym przerwanie styku. Dzięki temu prąd zaczyna płynąć w powietrzu, a odpowiednie ukształtowanie strumienia gazu powoduje wypychanie łuku elektrycznego i strumienia plazmy w kierunku otworu dyszy. Na tym etapie mamy do czynienia z tzw. łukiem pilotażowym.

W momencie gdy łuk elektryczny przeskoczy na cięty element, źródło zaczyna podawać pełne natężenie prądu, który teraz nie zamyka się w palniku, tylko przez przewód uziemiający. Tak uformowany strumień plazmy ze względu na temperaturę, sięgającą kilkunastu tysięcy stopnia Celsjusza, z łatwością przetapia i przedmuchuje metal. Cięcie plazmą może być wykorzystane do cięcia wszelkich materiałów przewodzących prąd. W praktyce, plazmą tnie się głównie stal czarną, nierdzewną oraz aluminium.

Placówki zajmujące się recyklingiem, produkcją konstrukcji stalowych, stocznie, huty i w wielu innych miejscach związanych z obróbką metali.


Inne szkolenia spawacza